بازاریابی محتوایی

قبل ازهر چیزی به توضیح بازاریابی دیجیتال می پردازیم.

بازاریابی دیجیتال چیست؟ بازاریابی دیجیتال که آن را با نام بازاریابی اینترنتی هم می شناسیم، به بازاریابی محصولات یا خدمات به وسیله تکنولوژی ها می گویند که بستر اصلی آن در اینترنت می باشد و تکنولوژی های تلفن همراه، تبلیغات دیداری و نمایشی و هر نوع بازاریابی دیگر که به دیجیتال مرتبط شود. توسعه بازاریابی دیجیتال از سال 1990 تا 2000 تغییر کرده و برندها و کسب و کارها برای تبلیغات خود از تکنولوژی یاری گرفته اند.همانطور که تکنولوژی ها به طور فزاینده ای در حال رشد در زندگی ما می باشند، خیلی از مردم هم ترجیح می دهند که برای کسب اطلاعات از یک سرویس یا محصول از طریق دستگاه های دیجیتال این کار را انجام دهند تا به صورت حضوری به فروشگاه یا مکان مورد نظر بروند، به همین دلیل بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارها مناسب تر و کارآمدتر به نظر می رسد.

تاریخچه اصطلاح بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing ) برای اولین بار در سال 1990 استفاده شد، اما در واقع ریشه این صنعت در اواسط دهه 1980 ریشه دارد و شرکت SoftAd بانی آن بود، سپس ChannelNet این تبلیغات را برای شرکت های خودروسازی گسترش دادند:به این صورت که مردم کارت هایی که در مجلات پیدا می کردند، برای کمپانی ها می فرستادند و آنها هم برای مردم فلاپی دیسک هایی که شامل فایل های چندرسانه ای معرفی انواع خودرو و تست رانندگی بود را برای مردم می فرستادند. بازاریابی دیجیتال در سال های 2000 و 2010 پیچیده تر شد، در این سال ها ورود دستگاه های جدید به عرصه تکنولوژی باعث افزایش رشد و انفجار چشم گیر بازاریابی دیجیتال شد.البته آمارها در سال 2012 و 2013 حاکی از آن بود که بازاریابی دیجیتال همچنان در حال رشد است. به بازاریابی دیجیتال علاوه بر بازاریابی اینترنتی، بازاریابی آنلاین، بازاریابی وب (Web Marketing ) هم می گویند که البته رایج ترینشان در اکثر کشورها بازاریابی دیجیتال می باشد.برای مثال در ایالات متحده آمریکا عبارت بازاریابی آنلاین بیشتر رواج دارد، در ایتالیا بیشتر با اسم بازاریابی وب می شناسند و در کشور خودمان بیشتر با همان اسم بازاریابی دیجیتال می شناسند.در هر صورت از سال 2013 به بعد این صنعت در حال رشد است و از آن به بعد همیشه این روند صعودی ادامه داشته است. از سال 2010 رشد تبلیغات اینترنتی 48درصد بود و در حال حاضر به طور سالیانه و میانگین 4.5 تریلیون تبلیغ آنلاین انجام می شود.

رایج ترین تاکتیک ها و ابزار بازاریابی دیجیتال

ابزار

 • وبسایت
 • پست های وبلاگ
 • کتاب ها و مقالات آنلاین
 • ابزارهای تعاملی
 • کانال های شبکه های اجتماعی (لینکدین، توئیتر، فیس بوک، اینستاگرام و…)
 • بروشور و بنرهای آنلاین
 • دارایی های نام تجاری (لوگو، فونت و…)

تاکتیک ها

بهینه سازی برای موتورهای جستجو(سئو) پروسه ای که بر روی سایت شما برای دریافت رتبه بهتر در نتایج جستجوی موتورهای جستجو انجام می شود، که به موجب آن ترافیک ورودی بازدیدکنندگان به سایت افزایش می یابد.

بازاریابی ورودی بازاریابی ورودی، اشاره به عملکرد قیف دارد؛ که به جذب، تبدیل و لذت بردن مشتریان از محتوا را دارد؛ که بدین منظور مشتریان بالقوه وارد سایت می شوند و سپس به دلیل وجود محتوای خوب سایت در آن ماندگار می شوند.

بازاریابی شبکه اجتماعی عملیات هایی که برای معرفی و گسترش برند و محتوای کسب و کار و آگاهی عموم از کسب و کار در کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی انجام می پذیرد، که افزایش ترافیک ورودی به سمت کسب و کار و وبسایت شما را به دنبال دارد و باعث تثبیت و محکم تر شدن برند شما می شود.

بازاریابی کلیکی روش این تبلیغات به این صورت است که با هر بار کلیک بر روی تبلیغات شما توسط کاربر، شما موظفید که هزینه ای را به ناشر یا همان سایتی که تبلیغ شما در آن قرار گرفته است پرداخت کنید.

بازاریابی ایمیلی شرکت ها از بازاریابی ایمیلی برای حفظ ارتباط با مشتریان و طرفداران خود استفاده می کنند.ایمیل بیشتر برای معرفی محصول یا خدمتی جدید، تخفیف ها یا جشنواره ها و اطلاع رسانی های این چنینی صورت می پذیرد.

بازاریابی محتوا تولید و ارائه محتوا برای معرفی و آگاهی بیشتر مردم از کسب و کار ما که بازهم رشد ترافیک و صد البته ماندگاری و وفاداری مشتری را برای ما در پی دارد.در ادامه مفصل راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

بازاریابی محتوا چیست؟ بازاریابی محتوا روی محور اطلاعات می چرخد. به عبارتی دیگر، این سبک از بازاریابی به صورت به اشتراک گذاشتن اطلاعات آموزشی، سرگرمی، سیاسی و… می باشد که به خوانندگان کمک می کند تا زندگی خود را بهبود ببخشند و راجع به چیزی که می خواهند اطلاعات کسب کنند. بازاریابی محتوا بیننده را مجبور یا تحریک به خرید محصول یا سرویسی نمی کند، بلکه او را در مسیری درست برای دریافت اطلاعات قرار می دهد که البته این اطلاعات می تواند مربوط به خرید و فروش هم نباشد و صرفا مربوط به دریافت اطلاعاتی محض باشد.بازاریابی محتوا استراتژی می باشد که به تولید محتوای ارزشمند، مرتبط و جذاب برای کابر توجه دارد که به صورت پیش فرض این محتوای ارزشمند باعث ماندگاری مشتری می شود و این مشتری به دنبال خود مزایای زیادی برای کسب و کار به همراه خواهد داشت. بازاریابی محتوا به نمایش و اشتراک گذاری اطلاعات، دانش، توصیه ها، سرگرمی ها که در فرمت های گوناگون انجام می شود که می تواند شامل:

 • مقالات وبلاگ ها
 • ویدئوها
 • پادکست ها
 • نشر اطلاعات در شبکه های اجتماعی
 • کارتون و انیمیشن
 • نرم افزار و برنامه
 • ارزیابی ها
 • عکس ها
 • ایمیل ها

باشد.

وبلاگ نویسی بنیاد بازاریابی محتواست مقالات و وبلاگ پیشگام بازاریابی محتوا هستند.وبلاگ ها در دنیای کسب و کار جای خود را باز کرده اند و به طور عمومی در جوامع استفاده از آنها رواج پیدا کرده است.این به مردم اجازه می دهد تا به طور رایگان به اطلاعات با کیفیت دست پیدا کنند. هنگامی که محتوای آموزنده و مفید توسط وبلاگ کسب و کار منتشر شود، شما خود را به عنوان یک فرد خبره در آن حوزه معرفی خواهید کرد، واز این طریق اعتبار شما بالا خواهد رفت و می توانید علاوه بر ارائه دهنده اطلاعات، خودتان را به عنوان فروشنده معتبر در این حوزه معرفی کنید.انتشار رایگان و آزاد اطلاعات باعث می شود تا میان خوانندگان و کسب و کار شما اعتماد تشکیل شود؛ پس حتما در کسب و کارتان اطلاعات و نکات خود را به طور رایگان در دسترس کاربران قرار دهید.

کتاب های الکترونیکی، ویدئوها و ایمیل وبلاگ ها فقط دروازه ای برای رسانه های دیگر بازاریابی محتوا هستند.در حالی که وبلاگ ها و مقالات معمولا به سرعت و به صورت کوتاه اطلاعاتی را راجع به صنعت موردنظر به کاربران می دهند، در طرف مقابل فرم های دیگر بازاریابی محتوا وسیله ای بسیار قدرتمند هستند برای اطلاع رسانی با جزئیات بیشتر و ماندگار کردن کاربران چه در وبسایت و چه به صورت فیزیکی در کسب و کارمان. کتاب های الکترونیکی، برای مثال به صاحبان کسب و کارها اجازه می دهد تا حجم زیادی از اطلاعات را در مورد جنبه های مختلف کسب و کارشان در اختیار کاربران قرار دهند.این کتابها اغلب تمرکز خود را روی بخشی که بیشتر مورد سوال توسط کاربران بوده می گذارند و این امکان را دارند تا به طور کامل در مورد آنها توضیح دهند و خواننده را در مسیر درست قرار دهند. ویدئوها، ویدئو برای ارائه اطلاعات سرعت بیشتری دارند و برای خریداران و بازدیدکنندگان بسیار جذاب تر می باشند.مردم از آن لذت می برند و آن را مانند ویروس انتشار می دهند و به وسیله آن ترافیک و توجه به برند شما افزایش خواهد یافت. ایمیل، یکی از مهمترین مسائلی که از زمان بازاریابی محتوا ظهور کرده است، توانایی به دست آوردن اطلاعات خوانندگان می باشد.اینکه خوانندگان برای دریافت خبرنامه ها مشترک شما هستند، یا برای دسترسی به کتاب های الکترونیکی یا  ابزار کاربردی دیگر باید فرم اطلاعاتی را پر کنند؛ آنها با اینکار و دادن ایمیل های شخصی خود شرایط خوبی را برای شما جهت حفظ ارتباط با خودشان فراهم می کنند. داشتن اطلاعات ایمیلی به نام تجاری (برند) شما اجازه می دهد تا محتوای بیشتری را ارائه دهید و نام خود را پرورش دهید و تداوم در اینکار منجر به فروش از طریق ایمیل خواهد شد.

چرا بازاریابی محتوا؟

مزایای آن برای سئو کارهای زیادی است که برای بهبود سئو می توان انجام داد، اما هیچ تکنیکی تاثیر محتوا بر روی موتورهای جستجو و کاربران را ندارد و قدرتمندترین تکنیک سئو همین شیوه است. هدف گوگل نمایش سایت هایی است که بیشترین مطابقت با پرس و جوی کاربران را دارد و در عین حال بالاترین کیفیت را هم دارند؛ همین نشان دهنده اهمیت این موضوع است و اگر شما محتوایی برای به اشتراک گذاری تولید نکنید، شانسی برای قرارگرفتن در رتبه بندی و دیده شدن توسط کاربران نخواهید داشت. بسیاری از کارشناسان وبسایت معتقدند که سئو بیشترین ارتباط را با محتوا دارد و این محتواست که مشخص کننده رتبه سایت خواهد بود؛ آنها می گویند:”سئوی سایت شما بدون داشتن محتوا چیزی نیست، سایت شما نیاز به کلمات، مقالات، کلمات کلیدی و به طور کلی سخن وری دارد”. زمانی که در رتبه بندی موتورهای جستجو قرار گرفتید، این کلمات کلیدی خاص در محتوای شما هستند که نقش تعیین کننده ای در رتبه شما خواهند داشت.محتوای بیشتر یعنی کلمات کلیدی بیشتر و کلمات کلیدی بیشتر یعنی شانس بیشتر برای کسب رتبه بالاتر در گوگل. فاکتور خوب بعدی برای سئو گرفتن بک لینک می باشد.زمانی که وبسایت های دیگر پیوندی از صفحات خود را در سایت شما قرار می دهند، گوگل سایت شما را یک منبع معتبر تشخیص می دهد و این مسئله را در بهبود رتبه بندی شما لحاظ می کند. به نظر شما راحت ترین راه برای دریافت بک لینک چیست؟محتوای عالی تهیه کنید که آموزنده و سرگرم کننده باشد، شک نکنید افرادی هستند که برای به اشتراک گذاری لینک های صفحات خود به وبسایت شما مراجعه کنند.این نکته هم باید بدانید که گوگل علاقه بیشتری به سایت هایی که مرتبا به روز می شوند دارند.پس زمانی که شما مرتبا محتوا انتشار می دهید، رتبه سایت شما به مرور زمان بالاتر خواهد آمد.از طرف دیگر هم اگر تولید محتوای خود را متوقف کنید، گوگل وبسایت شما را کهنه و حتی خارج رده در نظر می گیرد و رتبه شما را به شدت تنزل میدهد تا از انتشار اطلاعات قدیمی و از رده خارج شما جلوگیری کند.

بازاریابی محتوا خدمات مشتری را ارتقا خواهد داد. اگر شما فکر می کنید که محتوا فقط توانایی جذب کاربر را دارد، به سختی در اشتباه هستید.استراتژی بازاریابی محتوای خوب شامل منابعی برای حفظ مشتریان بالفعل و کنونی خود می باشد مانند:

 • آموزش ها: وجود آموزش های موجود بر روی سایت(براساس موضوع سایت) باعث می شود که آنها این برداشت را داشته باشند که آنها برای صاحبان و مدیران سایت اهمیت دارند و همین دلیل باعث وفاداری آنها می شود.
 • FAQs : آخرین پرسش ها و درخواست های کاربران (Frequently asked questions) موضوع های خوبی برای تولید محتوا می باشند.شما زمان برای پاسخ به سوالات افراد مختلف در سایت می گذارید؛ با این کار به پرسش های افراد داخل سایت پاسخ داده اید و هم افراد داخل سایت می توانند برای افراد دیگری که این پرسش را دارند ارسال کنند، علاوه بر اینها شما کلی محتوای خوب تولید می کنید که ترافیک خوبی را به سمت وبسایت شما هدایت خواهد کرد.پاسخ به پرسش ها باعث می شود تا اطلاعات کاربران بالا رود و پاسخ سوالات خود را بگیرند که کاملا بدیهی است علاقه بیشتری به ماندگاری در وبسایت نشان می دهند.

و یا ساختن انجمن و مشارکت کاربران در این انجمن ها از جمله راه های بازاریابی محتوا در سایت به کمک کاربران سایت می باشد.

بازاریابی محتوا در روابط عمومی اینترنت بسیاری از موانعی را که از رسیدن صاحبان مشاغل به مشتریان جلوگیری می کرد را از بین برد.در گذشته صاحبان کسب و کار فقط می توانستند از طریق تلویزیون که وسیله ای دیجیتالی محسوب می شود با مشتریان خود در ارتباط باشند که کار بسیار سخت و پرهزینه ای می باشد؛ اگر از قیمت بالای این بازاریابی اطلاع ندارید بهتر است با یک پرس و جو از نرخ سرسام آور آن مطلع شوید.اما اکنون افراد علاوه بر تبلیغات در تلویزیون می توانند ویدئوهای خود را داخل شبکه های اجتماعی که سرآمد آنها یوتیوب است به طور رایگان قرار دهند و میلیون ها نفر هم از سرتاسر دنیا آنها را رایگان تماشا کنند. در واقع شما با داشتن یک وبسایت مناسب به همراه محتوای غنی نیاز به تبلیغات گسترده برای ارتباط با مشتریان و طرفداران خود نخواهید داشت.

بازاریابی محتوا یک استاندارد صنعتی است اگر تمامی موارد گفته شده و موارد دیگر بازاریابی محتوا شما را برای استفاده از آن متقاعد نمی کند، بهتر است بدانید که در سال 2017 میلادی ضروری ترین روش برای ساخت نام تجاری همین بازاریابی محتوا یا Content Marketing بود و بی شک در ادامه هم این روش تبلیغاتی نو در جایگاه های اصلی بازاریابی شرکت ها قرار خواهد گرفت و شرکت طراحی سایت آروین کارن به دلیل به روز بودن همیشگی، می تواند صاحبان مشاغل را در این راستا یاری دهد. بازاریابی محتوا براساس وضعیت بازار و اطلاعات جمعیت شناسی اجرا می شود و بازاریابی است که حتما باید بر پایه اصول و استانداردها پیاده سازی شود.

بدترین اشتباهاتی که ممکن است در بازاریابی محتوا رخ دهد. اثر بخشی بازاریابی محتوا اینقدر قدرتمند است که می تواند کسب و کار شما را بسازد و یا آن را حتی تا مرز شکست پیش ببرد.در ادامه بدترین اشتباهاتی که ممکن است در بازاریابی محتوا رخ دهد را بیان خواهیم کرد:

1-نشناختن مخاطبان (شخصیت مشتریان) اولین اشتباه بزرگ در بازاریابی محتوا عدم شناخت شخصیت خریداران و مخاطبان می باشد.چگونه می توان بدون اختصاص زمان برای تحقیق و شناخت مخاطبان، دریافت که چه چیزی مورد توجه آنان است؟ باید این نکته را مدنظر داشته باشید که نباید فقط در مورد شخصیت مشتریان و خریداران خود اطلاعات جمع آوری کنیم بلکه باید برای بازدیدکنندگان سایت هم این کار را انجام داد.تمام بازدیدکنندگان وبسایت الزاما مشتریان وبسایت ها نیستند. با این حال موضوعاتی که در وبلاگ شما قرار دارد باید به موضوع سایت و اهدافی که دنبال می کنید مرتبط باشد.برای بسیاری از شرکت ها، وبلاگ ها آموزش و رشد و پرورش بازدیدکنندگان و مشتریان محسوب می شود و می توانند به وسیله این روش مشتریان وفادار بیشتری داشته باشند. این سوالات را در مورد خوانندگان خود از خودتان بپرسید:

 • محدوده سنی آنها چقدر است؟
 • موضوع کار و حرفه آنها چیست؟
 • وضعیت مالی آنها چگونه است؟
 • سطح تحصیلاتی آنان
 • سرگرمی آنها چیست؟
 • نقاطی که برایشان حساس است و به آن علاقه ندارند چیست؟

2- عدم ارائه کیفیت هدف اصلی و غالب بازاریابی محتوایی ارائه اطلاعات با کیفیت و درخور به خوانندگان می باشد.برای حفظ تازگی و به روز بودن محتوا و همچنین ماندگاری خوانندگان، محتوا باید  مرتبا و با فواصل زمانی کوتاه تولید و منتشر شود.زمانی که شما برای طولانی مدت یا با فواصل زمانی بلند مدت برای سایت خود مقاله قرار می دهید یا پست می گذارید، کاربران سایت پس از مدتی دیگر به سایت شما نخواهند آمد.تا هر قدر که توانایی دارید برای سایت محتوای با کیفیت منتشر کنید. اگر هفته ای یکبار برای سایت پست بگذارید هم خوب است؛ وتمرکز اصلی را بر روی کیفیت بگذارید تا کمیت.شک نکنید اگر محتوای بی کیفیت تولید کنید پس از مدت بسیار کوتاهی خوانندگان، ترافیک ورودی و از همه مهم تر مشتریان خود را از دست خواهید داد.با توجه به الگوریتم گوگل به نام پاندا، تولید محتوای با کیفیت همیشه بهترین راه برای بیشتر دیده شدن و کسب رتبه بهتر محسوب می شود.

3- اصلاح محتوا محتوا از لحاظ دستور زبانی حتما باید درست باشد، استفاده از دستور زبان شخصی یکی ازبزرگترین اشتباهات در محتوای سایت است. برخی اشتباهات کوچک دستور زبانی می تواند بسیاری از مشتریان را به شما دلسرد کند چرا که اکثر مردم به چیزهایی که می بینند به راحتی استناد می کنند و تصمیم می گیرند.جز واجب ترین کارهایی که قبل از انتشار محتوا باید انجام شود، بررسی محتوا از 2 جنبه ساختاری یا همان دستور زبانی و هم از جنبه املایی می باشد، که پس از رفع ایراد محتوا باید منتشر شود.

4- از محتوای خود هم محتوا بسازید اگر شرکتی مدت زمان طولانی شروع به تولید محتوا برای سایت خود کرده باشد، وبسایت شامل تعداد بسیاری مقاله و محتوا می باشد که خیلی از موضوعات را پوشش می دهد.بهترین بخش در مورد تمامی محتواها، قسمتی است که بارها و بارها می توان از آنها استفاده کرد و یا از یک محتوا در فرمت ها و اشکال گوناگون از آن بهره برد.البته این کار برای مشاغل زمان بر است و آنها باید از تولید کنندگان محتوا کمک بگیرند؛ شرکت آروین کارن می تواند در مبحث تولید محتوای حرفه ای به تمامی شرکت ها و ارگان ها خدمت رسانی کند. ایده هایی برای استفاده مکرر و چندگانه از محتوا:

 • اگر گزارشی طولانی دارید، می توانید آن را به چند بخش و چند وبلاگ تقسیم کنید و هر کدام را به صورت مقاله ای جداگانه منتشر کنید.
 • ویدئوها و اسلایدهایی راجع به چگونگی آماده سازی های مقالات خود تولید و منتشر کنید.
 • برخی ازمحتواهای صوتی و تصویری را به صورت متنی در بیاورید و بالعکس، برخی از محتواهای متنی خود را به فرمت تصویری یا صوتی ببرید.
 • محتوای قدیمی و محبوب را به خوانندگان جدید خود ارائه دهید و این مطالب را با آنها به اشتراک بگذارید.

هیچ کس مایل نیست تا هر بار محتوای جدید تولید کند.یکی دیگر از راه های بسیار خوب ساخت محتوای خوب اینست که قسمت هایی از کتب الکترونیکی را در برخی از مقالات خود قرار دهید.اما حتما این مطلب را در نظر داشته باشید که دکمه ای را در این مقالات تعبیه کنید تا خوانندگان در صورت تمایل به صفحه دانلود کتاب بروند.اجازه ندهید که کار سخت شما به هدر برود.

5- استفاده نکردن از رابط ها در محتوا در برخی از وبسایت ها دیده می شود که علارغم استفاده از محتوای مناسب، توسعه دهندگان و بازاریابان این حوزه از رابط ها در محتوای خود برای دسترسی کاربر به محتواهای دیگر استفاده نمی کنند یا فراموش می کنند که این کار را انجام دهند.بهترین، ساده ترین و واضح ترین راه برای هدایت کاربر سایت به مطالب مورد نظر از طریق همین رابط ها که به آنها CTA می گویند،می باشد.ما می توانیم با قرار دادن یک پیوند داخلی مرتبط به محتوایی که خواننده در حال حاضر در حال خواندن آن است، مشتری را در سایت ماندگار تر کنیم و محتوای خود را بیشتر به آنها ارائه دهیم. اگر شما نتوانید به مشتریان و بازدیدکنندگان وبسایت خود درباره محصولات و خدمات خود چیزی بگویید و نتوانید آنها را توضیح دهید، چگونه می خواهید به آنها کسب و کار خود، محصولات و خدماتتان را ارائه دهید؟دلیل اصلی وجود CTA نیز همین می باشد که بتوانید اطلاعات خود را در صفحات مختلف معرفی کنید.هر قطعه از محتوای سایت باید CTA و هدف داشته باشند. جاهایی که برای CTA باید مورد توجه قرار بگیرند:

 • در وبلاگ ها
 • در پیغام های ایمیلی
 • روی صفحه اینستاگرام، فیس بوک یا هر شبکه اجتماعی دیگر
 • در تمامی صفحات وبسایت
 • در کتاب های الکترونیک
 • در امضا و پی نوشت ایمیل ها

به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی سایت های شبکه های اجتماعی هم منابع ارزشمندی هستند که کسب و کارها می توانند از آن استفاده کنند.سایت هایی مانند اینستاگرام، توئیتر، فیس بوک و لینکدین پر از کاربر هستند و در این بین، کاربران پتانسیلی هستند که به دنبال خدمات و محصولات ارائه شده توسط شما می گردند؛ پس توصیه می شود که محتوا و اطلاعات خود را با آنان به اشتراک بگذارید.حتی انتشار این اطلاعات در این کانال ها و شبکه ها می تواند سوالات و شبهه های آن ها را برطرف کند و ناخودآگاه اسم و نام تجاری ما را اعتبار ببخشد. برای تولید یک محتوای با کیفیت زمان گذاشته می شود، پس بهتر است این محتوا را بیشتر گسترش دهیم و با افرادی هم که در شبکه ها حضور دارند هم آنها را به اشتراک بگذاریم و در مورد این اطلاعات با آنها وارد مباحثه شویم.این کار تاثیر بسیار زیادی در برند سازی ما خواهد داشت.

نوامبر 14, 2017
info [ at ] arvinkaren.com
تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، واحد 9
22372536 - 22362640 - 22352431
کلیه حقوق محفوظ است