تضمین خدمات سئو و بهینه سازی

سئو(SEO ) یا همان Search Engine Optimization به مجموعه راهکارهایی که باعث افزایش رتبه در موتورهای جستجو میشود را میگویند.برخی فکر میکنند که بهینه سازی در واقع امری است که منجر به دور زدن قوانین تصویب شده موتورهای جستجو میشود اما اصلا اینطور نیست.روشهای بهینه سازی به دو قسمت قانونی(White hat SEO ) و غیر قانونی(Black hat SEO ) تقسیم میشوند.

روشهای غیر قانونی معمولا به سرعت باعث افزایش رتبه میشوند اما اگر موتورهای جستجو تشخیص دهند که وبسایت از روش غیر قانونی استفاده کرده است احتمال حذف وبسایت از نتایج وجود دارد.اگر این اتفاق بیافتد وبسایت متحمل زیانهای بسیار سنگینی خواهد شد.

اما روشهای قانونی و اخلاقی که خود آنها به زیر مجموعه های با تعداد زیاد تقسیم میشوند،موتورهای جستجو آنها را تایید میکنند؛چرا که این نوع از بهینه سازی اتفاقا باعث پیشرفت وبسایت و ارتقا و کاربردی تر شدن فضای اینترنت میشود. اما در این سالهای اخیر رقابت بین موسسات و شرکتها یا افرادی که در این زمینه تخصص دارند بسیار داغ شده است و هر کدام تعهدات و روشها و نرخ های خود را به مشتریان ارائه میدهند.برخی از این وبسایت ها هم با قیمتی بسیار نازل،بازار این کار را خراب می کنند.البته افرادی که به دنبال کیفیت هستند می دانند که هیچ قیمت خیلی ارزان بی دلیل نیست.در این حوزه خیلی از افراد برای بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو(که اصطلاحا به آن سئو کردن میگویند) برای دیگران هیچ تجربه ای ندارند و گاها با جستجوی ساده در اینترنت روشهای آنرا فرا میگیرند. در این میان افراد و شرکتهایی هستند که برای اینکار تضمین هم میگذارند.این شرکتها معمولا ادعا میکنند که وبسایت هارا به طور تضمینی در رتبه اول قرار میدهند.این ادعا جای بحث دارد که در ادامه به تفصیل آن میپردازیم.این که یک فردی ادعا کند توانایی رساندن وبسایت را به رتبه اول دارد،اصلا اشتباه نیست،با وجود تکنیکها وتجربه های فراوان و تغییر و به روز شدن الگوریتمهای گوگل و دیگر موتورهای جستجو این ادعا کاملا درست و منطقی است.میتوان حتی جایگاه وبسایتهای قدرتمند را در رتبه های اول گرفت که البته زمان و انرژی زیادی را نیاز دارد ولی ممکن است؛اما مسئله نامفهوم در این مقوله این است که برای رتبه اول شدن گوگل هیچ تضمینی وجود ندارد و معمولا شرکت های برتر تضمین میکنند که وبسایت را به صورت چشمگیر ارتقا دهند و درصفحات اول گوگل قرار دهند.شرکت آروین کارن از جمله شرکتهایی است که توانایی رساندن وبسایتها را به رتبه های برتر موتورهای جستجو دارد و گواه این ادعا کارنامه بی عیب و نقص مدیران و متخصصان آن است.اما با توجه به هزینه،زمان و فردی که وظیفه سئو کردن را برعهده میگیرد میتوان ادعا کرد که رتبه اول شد؛اما بازهم تاکیید میکنیم که تضمین برای اول شدن ادعای پوچی است.

تضمین در تاریخ منفور است! از سال 1996 تا کنون،سوءاستفاده کنندگان سئو همواره از جمله”تضمین رتبه و ترافیک” به مشتریان اطمینان میدادند که ادعای آنان درست است.فقط به برخی پیامها که این شرکت ها ادعا میکردند دقت کنید. “نرم افزارهای بهینه سازی ما با آخرین متدها و ابزار بهینه سازی تضمین میکنند که رتبه شما در گوگل اول شود.ما بهترین نرم افزار بهینه سازی را ارائه میدهیم: بالا بردن محبوبیت وبسایت به وسیله ابزار تبادل پیوندها” نرم افزار اتوماتیک برای تبادل لینک؟!!!اگر شما 1ساعت برای سئو شدن یک سایت تلاشی انجام داده باشید کاملا متوجه خواهید شد این ادعا که گفته میشد کاملا بی اساس است.تلاش برای سئو کردن سایت در حال حاضر کاملا توسط متخصصین انجام میشود که باید برای آن وقت بگذارند وگاهی اوقات بسیار طاقت فرساست؛نرم افزار هایی وجود دارد که میزان بهینه بودن سایت را نمایش دهند و راهنما باشند اما بهینه کننده یک ادعای پوچ است.                                                                     ضمن اینکه مشتریان میدانند که شرکتهای زیادی تضمین رتبه اول شدن را میدهند؛این اتفاق عجیب است که تعداد زیادی شرکت توانایی رساندن تمامی وبسایتهارا به رتبه اول دارند و تخصصی بودن این کار را زیر سوال میبرد!!!

موتورهای جستجو به شدت مخالف این بحث هستند. گوگل در مورد این موضوع یک جمله معروف دارد:”هیچ کسی نمیتواند رتبه 1 در گوگل را تضمین کند.” این جمله بدین معنی است که شرکت هایی که این ادعا را میکنند یا دروغ گفته و قصد اغوای شما برای پرداخت هزینه را دارند یا اینقدر بی تجربه و خام هستند که برای همچین کار مشکل تضمین در نظر گرفته اند؛پس عقلانی است که وبسایت خود را به آنها نسپرد.

رتبه بندی ها بطور ذاتی انعطاف پذیرند. یکی از الگوریتم هایی که گوگل(بهترین و محبوبترین موتورجستجوی حال حاضر دنیا)از آن استفاده میکند،به این شکل است که نتایج جستجو براساس منطقه جغرافیایی که جستجو صورت میگیرد نمایش داده میشود.اگر عبارتی در یک شهر جستجو شود و همان عبارت در شهری دیگر جستجو شود نتایج کاملا متفاوت بدست خواهد آمد.حتی گاهی اوقات نمایش نتایج در گوگل با عوض کردن یک کلمه به کلی تغییر میکند. با توجه به این مسئله که نتایج نمایش داده شده ثابت و پایدار نیستند،پس نمیتوان ادعا کرد که نمایش وبسایتها در تمامی جستجوها در منطقه ای خاص یکی باشد و آن وبسایت در تمامی جستجوهای مرتبط در رتبه اول قرار بگیرد.گوگل براساس موقعیت جغرافیایی و تاریخچه جستجوی شما ،بهترین و مرتبط ترین نتیجه هارا به کاربر نشان میدهد.

رتبه  سایت معیار مناسبی برای کارایی سایت نیست! همه ما میدانیم که رتبه بالای سایت ترافیک بالا را به همراه دارد و بازدید کاربران از وبسایتهای در رتبه بالا بیشتر است،اما اگر سایت غیرمفید و کارایی پایینی داشته باشد آیا میتوان گفت آن وبسایت لایق رتبه اول گوگل است؟!بارها برای همه پیش آمده که وارد وبسایتهای نمایش داده شده در رتبه اول نتایج جستجو شده اند اما مطالبی کاملا غیر مرتبط و حتی پوچ شده اند؛این وبسایت ها بعد از مدتی بی شک به رتبه های پایین میروند. پس باید علاوه بر رتبه یک شدن گوگل و جذب ترافیک،مطالب و محتوای درخور در اختیار مشتریان قرار دهیم تا بتوانیم آنها را جذب و در وبسایت ماندگار کنیم. برخی از شرکتهایی که قول اول شدن وبسایت هارا به کارفرمایان میدهند،فقط و فقط مسائل سئو و اول شدن رتبه وبسایت را در نظر میگیرند و به بخش محتوا که مهمترین رکن رتبه بالا و در عین حال محبوبیت نزد کاربران اینترنت و موتورهای جستجوست اهمیتی قائل نیستند و کارایی سایت شبیه به سایت های Spam و سایت های دارای هرزنامه میشود.

تضمین دادن روی اعمالی که ما کنترل کامل روی آن نداریم درست نیست. یک فرد از شما تقاضا میکند که شما از دوستتان بخواهید برای فقط چند شب،آن شخص در خانه دوستتان بماند.شما به دلیل خاصی نمیتوانید آن شخص را در خانه خود ساکن کنید.آیا شما به آن شخص وعده صد درصد می دهید که حتما میتواند چند شب اقامت داشته باشد؟!اگر این حرف زده شود مسلما هم در حق آن شخص و هم دوستتان کار درست و اخلاقی صورت نگرفته است،چون هم آن شخص را امیدوار کرده اید و هم دوستتان را بدون هماهنگی مجبور به کاری کرده اید. تضمین رتبه اول شدن گوگل هم به همین صورت است.متخصصین سئو مسلما کنترلی روی موتورهای جستجو ندارند و نمیتوانند این حرف را به صورت تضمینی بزنند.متخصصین سئو با بهینه سازی و پیاده سازی تکنیکهایی نظیر:

  • بهینه سازی و اجرای تکنیکها روی محتوا که پیش تر تولیدکنندگان محتوا آنهارا پدیدآورده اند.
  • تحقیق و انتخاب مناسب ترین کلمات کلیدی
  • انتخاب و جایگذاری کلمات کلیدی در عناوین،متن،تگهای متا،اسم وبسایت و موارد دیگر
  • ساختن بک لینک در وبسایتهای دیگر
  • مشارکت در انجمنهای وبسایتهای مشابه و یا در وبلاگها

وبسیاری موارد دیگر که همانطور که گفته شد اعمالی زمان بر هستند. وجود تعهد در هر کسب و کاری به شدت ضروری است.اینکه بین طرفین قراردادی نوشته شود و آنها هم باید به صورت حرفه ای به آنها عمل کنند،این مقوله اصلا ارتباطی با تضمین ندارد.در کسب و کارها،قراردادها براساس توانایی طرفین بسته میشود،اما در مورد کارهایی که کنترل کامل آنها در اختیار نیست مانند همین بهینه سازی برای موتورهای جستجو،گارانتی کردن کاملا کار بیهوده و اشتباهی است.

مطالب مرتبط

 

آگوست 29, 2017
info [ at ] arvinkaren.com
تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، واحد 9
22372536 - 22362640 - 22352431
کلیه حقوق محفوظ است